Čo je geocaching a kešky v okolí Pezinka

Geocaching (číta sa geokešing) je hra niekde medzi športom a turistikou, pri ktorej sa hľadajú ukryté schránky pomocou zemepisných súradníc. Skrytá schránka sa nazýva cache (číta sa keš alebo keška).

Jednou zo základných myšlienok geocachingu je umiestňovať kešky na zaujímavé miesta. Ich úlohou je tak priviesť hráčov hry (kešerov) na tajomné zákutie, pekné výhľady alebo atratkívne miesta. Každá keška má popis, v ktorom sa dá dozvedieť o mieste oveľa viac, prečo je to miesto zaujímavé a prečo bola keška na toto miesto umiestnená.

Zjedodušene sa dá povedať, že ide o hru pri ktorej niekto schová krabičku do ktorej vloží zápisník – logbook, ceruzku a prípade ďalšie predmety (poklad). Potom zmerá jej zemepisnú polohu a informácie publikuje na internete na server www.geocaching.com, ktorý je centrálnym miestom pre správu celej hry. Na webe geocaching.com má potom každá keš svoju schránku, kde sú zverejnené informácie o nej a kde sa dá aj zaznamenať (zalogovať) návšteva a nájdenie kešky.

Hra sa hrá najjedoduchšie so smartfónom, ktorý má zabudovanú GPS navigáciu. Aj keď je registrácia na webstránke geocaching.com bezplatná (teda každý sa môže zdarma zaregistrovať, prezerať si kešky a informácie o nich), pre prácu s oficiálnymi aplikácimi už treba platiť ročný prémiový poplatok. Stále ale existuje množstvo neoficiálnych aplikácií, ktoré ale nie sú pre vyhľadávanie také pohodlné. Hrať sa dá aj bez smartfónu s použitím samostatnej GPS navigácie.

Toľko stručné predstavenie geocachingu, oveľa viac sa dá dočítať na internete napríklad na tejto českej stránke kesky.cz alebo slovenskom geocachingovom fóre www.geocaching-sk.sk.

Kešky v okolí Pezinku

V okolí Pezinku je umiestnených niekoľko desiatok kešiek. Tu je  mapový náhľad, pre interaktívnu mapu sa ale treba zaregistrovať na serveri geocaching.com (registrácia je bezplatná).