Aby sme vedeli fungovať, mali dosť fyzických síl a cítili sa dobre, potrebujeme telu pomáhať. Ľudský organizmus potrebuje kvalitnú a na minerály a vitamíny vyváženú stravu.
Potrebujeme mať dostatok potravy, naozaj potrebujeme mať dostatok kalórií – tak akurát, nehladovať, ani sa neprepchávať zbytočne. Ale samotný objem jedla nehovorí nič o jeho hodnote, kvalite a vhodnosti. Áno – o vhodnosti je tiež dobré rozmýšľať, pretože nie všetko je vhodné pre každého.
Z každej strany počúvame, že šport a pohybové aktivity sú prospešné telu i duši. Ale príliš veľká námaha môže byť nepriateľom imunity. Dlhodobá a nadmerná námaha pri pretekoch a tréningoch môže viesť dokonca k zníženiu imunity.
Tomu môžeme predchádzať úpravou stravy a životosprávy. V prvom rade potrebujeme výrazne regenerovať – na duši i na tele a dopĺňať živiny, ktoré námahou míňame vo zvýšenej miere.
Niekedy sa stane, že porucha imunity sa naozaj objaví. Je prospešné prispôsobiť domáce prostredie (napríklad s prihliadnutím na alergie), odporúča sa primeraná športová aktivita na vzduchu, otužovanie, zdravá výživa s dostatkom základných vitamínov (C, A, D) a minerálov (železo, zinok, selén atď).
Šport má pozitívny vplyv na imunitný systém. Pohyb, precvičenie svalov a ideálne spojené s pobytom na čerstvom vzduchu v exteriéri je základom dobrej starostlivosti o telesné zdravie. Výskumy poukazujú na to, že mechanické a hormonálne zmeny v tele pri športe môžu znížiť riziko rakoviny čreva, prsníka či prostaty.
Imunitný systém vytvára v ľudskom tele spolu s centrálnym nervovým systémom a hormónovým systémom spoločný vládnuci supersystém, vytvárajúci rovnováhu organizmu. Imunita zaisťuje obranu tela proti všetkým škodlivinám (predovšetkým proti infekciám) vonkajšieho prostredia i proti škodlivinám, ktoré vznikajú vnútri organizmu.
„Dobrá“ imunita nás ochraňuje proti vonkajším i vnútorným škodcom a škodlivinám i proti civilizačným chorobám a rozvoju zhubného nádorového bujnenia. Nedostatočná alebo oslabená imunita je imunita alergická, vyvolávajúcu astmu, sennú nádchu alebo atopický ekzém a ďalšie choroby. Imunita sa však dokáže obrátiť aj proti vlastnému telu a vyvolať autoimunitné ochorenie – napr. systémový lupus, reumatoidnú artritídu, zápal štítnej žľazy, čriev či mozgu.
Nobelovu cenu za chémiu vyhrali prvýkrát v celej histórii udeľovania dve ženy (bez toho, aby boli súčasne v danom objave ocenení i muži) Ocenený bol vývoj metódy CRISPR-Cas9, ktorá umožňuje vedcom upraviť DNA akémukoľvek organizmu.
Cena bola udelená biochemičkám Emmanuelle Charpentierovej a Jennifer Doudnovej.
Viete, že pred odchodom na dovolenku by sme sa mali predzásobiť vitamínom A, aby sme boli chránení pred spálením slnkom? Mali by sme piť denne mrkvovú šťavu a pridať si množstvo zeleniny, ktorá obsahuje betakarotén – provitamín, ktorý naše telo premieňa na vitamín A. Ak vás predstava mrkvovej šťavy nenadchýňa, skúste zvážiť iné možnosti, ako telu dôležitý vitamín A dostatočne doplniť.
Vitamín A naše telo vytvára ale potrebuje na to provitamín – v tomto prípade betakarotén. (Karotén…. ach… sme nazad pri mrkve.?)
Doktor Oetker je populárna značka medzi všetkými, ktorí sa venujú kuchárskemu a hlavne pekárskemu umeniu. August Oetker, prírodovedec a vynálezca, však patrí nie len do kuchyne, ale určite patrí aj do oblasti farmácie.
Možno nepoznáte meno tohto farmaceuta. Celkom určite však poznáte to, čo vynašiel. Pán Pemberton je osoba zodpovedná za zrod azda najslávnejšieho nealkoholického nápoja Cocacoly. To však nebolo jeho cieľom.
Ženám dlho nebolo dopriate uplatnenie v prírodovedeckých odboroch. Niektoré však dokázali použiť svoje nadanie a pretaviť svoj zuájem do zmysluplného povolania napriek nepriazni spoločnosti.
Frances Deacon patrí k pionierkam medzi ženami – chemičkami a farmaceutkami. Veľká Británia prijala v roku 1868 zákon, podľa ktorého mohli s liečivami nakladať len ľudia,ktorí zložili odbornú skúšku po preukázateľnej aspoň trojročnej praxi. Zákon vyslovene spomína aj možnoť, aby skúškou prechádzali i ženy.
Frances zložila skúšku ako prvá zo žien. Bola jednou z 215 žien, ktoré sa v roku 1869 zúčastnili na prvej odborné skúške. Hoci sa može zdať toto číslo ako veľký počet, tieto ženy tvorili len necelé 2 (!) percentá zo všetkých zúčastnených na skúške. Po úspešnom absolvovaní skúšky odbornej spôsobilosti, mohli tieto ženy viesť lekáreň, ale nesmeli byť v súčasťou komory lekárnikov, v žiadnom prípade nemohli zastávať akúkoľvek funkciu v štruktúre tejto organizácie.
Frances pracovala v lekárni svojho otca pred i po skúške ako jeho asistentka. V roku 1875 sa vydala, čo pre väčšinu žien bolo ukončením odbornej práce. Frances však naďalej zostáva registrovaná s platnou licenciou a popri starostlivosti o tri nevlastné dcéry a jedného vlasstného syna sa naďalej venovala aj lekárnictvu. Prinajmenšom od roku 1880 mala svoju vlastnú lekáreń v mestečku Fleckney. Prax neopustila až do veku veku 92 rokov ( to sa písal rok 1930) a v povolaní jej pomáhala nevlastná dcéra a neskôr i vnučka.
Publikované vslávni farmaceuti, z histórie|Komentáre vypnuté na Slávni farmaceuti: Frances Elizabeth Deacon Potter