Značka Bausch + Lomb?

John Jacob Bausch bol nemecký imigrant v USA. Usadil sa v Rochesteri a v roku 1853 sa založil malý obchodík s optickými výrobkami. Obchodík prosperoval, ale na jeho rozvoj potreboval pomoc malého kapitálu. Požiadal pána Henryho Lomba, s ktorým ho spájala dobré priateľstvo, o pôžičku 60 dolárov. Dohodli sa, že ak firma bude prosperovať, stanú sa spoločníkmi.

Pokračovať v čítaní
Publikované v z hist=orie | Vložiť komentár

Poznáte prírodnú pomoc pre diabetikov? Gymnema sylvestre

Gymnema lesná (Gymnema sylvestre) je jednou z najúčinnejších bylín na diabetes, používaných aj v tradičnej indickej medicíne.  Právom vyslúžila prívlastok “zabijak cukru“. Jej využitie je predovšetkým pri liečbe diabetu, no nestratí sa ani pri metabolickom syndróme. Mnohým pomôže aj pri  regulácii chuti na sladké a vobec chuti na jedlo.

Gymnema lesná nájdete pomenovanú tiež ako Gymnema sylvestre, Gymnema sylvestris, Gurmarbooti, Periploca of the woods, Meshasringi. 

Hlavnými obsahovými látkami gymnemy lesnej sú glykozidy, hlavne kyselina gymnemová, gymnestrogenin, gymnemagenin a jeho O-iso-propyliden. Z dalších látek je v listoch obsiahnutý napr. peptid gurmarin

Pri bežnom dávkovaní (400 mg extraktu denne) neboli zistené vedľajšie účinky ani nežiadúce interakcie s inými liečivami. Účinok zníženia hladiny cukru v krvi spôsobuje hlavne konduritol A.

Gymnema lesná (Gymnema sylvestre) má dlhú históriu využitia v tradičnej indickej medicíne a pri liečení diabetu sa tu používa viac ako 2000 rokov. V tradičných ájurvédskych textoch sú indikácie rôzne, napr. pri migréne, kožných chorobách, zväčšených lymfatických uzlinách.V súčasnej indickej medicíne sa listy používajú ako antidiabetikum. Klinické štúdie dokázali efekt zníženia hladiny krvného cukru. U pacientov s diabetes 1. typu sa účinok prejavuje znížením potreby inzulínu, u diabetes 2. typu umožňuje zníženie množstva užívaných  liekov.  Pri užívaní prípravkov z tejto rastliny sa doporučuje konzultácia s kvalifikovaným lekárom a starostlivá kontrola hladiny cukru v krvi. Nemožno ich používať akonáhradu inzulínu.

V  tradičnej indickéj medicíne sú využívané aj iné druhy rodu gymnema, hlavne G. montanum a G. hirsutum. Využitie je podobné ako u gymnemy lesnej. V čínskej medicíne sa používa i druh G. inodorum, ktorý slúži hlavne k liečbe tuberkulózy a detskej obrny.

Publikované v bylinky, rady a návody | Vložiť komentár

Brusnica – prírodná bojovníčka pri zápale močových ciest

Krásne červené bobule brusníc poznáme zo slovenských hôr, používame ich na výrobu kompótu, džemu, do koláčov, ako prílohu k hovädziemu mäsu. Ale brusnice sú skutočne  takmer zázračné  rastliny, ktorých nádherné plody dokážu účinne a prírodnou cestou liečiť zápal močových ciest. A nie je to ani zďaleka ich jediná prednosť.  Sú prospešné človeku takmer pri každom zdravotnom probléme. Pomáhajú a uzdravujú nie len močovú sústavu ale pomáhajú aj tráveniu, vyprázdňovaniu, cievam, srdcu. 

Brusnica obyčajná (lat. Vacinium Vitisidaea)

Brusnica je ker, ktorý dorastá do výšky približne 25 centimetrov. Plody brusnice sú malé červené bobuľky. Brusnice a čučoriedky sú si veľmi podobné aj v tvare, plodoch, pestovaní a pozitívnych účinkoch na organizmus. Plody môžete smelo konzumovať hocikedy

Účinné látky v brusniciach:

Voda, bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, selén, zinok, meď, sodík, mangán, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Brusnice pomáhajú v prvom rade pri akútnych i dlhotrvajúcich problémoch a zápaloch močového ústrojenstva, ale ich možnosti ú oveľa širšie.

 • Silná podpora imunitného systému
 • Ochrana buniek pred voľnými r
 • Detoxikácia organizmu
 • Silné  protizápalové účinky všeobecne
 • Prevencia chrípky či prechladnutia
 • Liečia zápal močových ciest
 • Prečisťujú močové cesty a obličky
 • Podporujú trávenie
 • Urýchľujú metabolizmus
 • Prevencia ochorení žalúdka a žalúdočnej steny (vredy)
 • Zlepšujú pravidelné vyprázdňovanie
 • Odstraňujú zápchu a aj hnačku
 • Podporujú tvorbu črevnej mikroflóry
 • Udržiavajú pevné, pružné a zdravé cievy
 • Znižujú hladinu cholesterolu
 • Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
 • Normalizujú hladinu cukru v krvi

Brusnice sú dokonca vhodným doplnkom stravovania počas chudnutia. Udržujú zdravé a silné telo. Podporujú odvodnenie organizmu, prečistenie, zlepšujú trávenie, urýchľujú vyprázdňovanie a určite s brusnicami schudnete viac ako bez nich, ale pozor. Táto veľká výhoda platí len ak máte zdravé, pravidelné a nutrične plnohodnotné stravovanie, dostatok vody v tele a cielený pohyb. Pri konzumácii brusníc je veľmi dôležitý dostatočný pitný režim, pretože darmo budete konzumovať brusnice, keď nebude v tele dostatok vody ktorá odstráni z tela všetky nečistoty. Toto platí o každom ovocí, ale obzvlášť pri brusniciach, ktoré majú najsilnejší účinok pri močových cestách a obličkách. Tu musíte telo naozaj poriadne zalievať vodou, aby boli pozitívne účinky brusníc uvedené do praxe.

Publikované v bylinky, rady a návody | Komentáre vypnuté na Brusnica – prírodná bojovníčka pri zápale močových ciest

Echinacea – bylinná pomocníčka pri podpore imunity

Echinacea je krásna kvetina, ktorú na Slovensku bežne pestujeme v záhradkách ako ozdobnú rastlinu tmavoružovej farby.  Je však nie len krásna, ale aj veľmi užitočná liečivka, je doslova zázrakom prírody. Celkovo existuje deväť druhov rodu Echinacea, z ktorých za  najliečivejšiu sa považuje práve Echinacea purpurová .

Je to liečivá bylinka z čeľade astrovité. V našich podmienkach sa prirodzene nevyskytuje. Jej domovinou je východ a stred Severnej Ameriky. Rastliny môžu dorastať až do 150cm. Ide o nenáročnú bylinku, ktorá sa ľahko udomácni. Bežne sa pestuje v slnečných záhradách. Zbiera sa všetko od koreňa, cez byľ a listy až po kvety.

Echinacea purpurová je v prvom rade pomocou pre systém obranyschopnosti ľudského tela, ale tu jej pomoc a možné pozitívne účinky  nekončia.

Echinacea pôsobí priaznivo

 • pri infekciách dýchacích ciest,
 • kožných ochoreniach,
 • ale skúma sa aj jej význam  pri  protirakovinových účinkoch.

Echinacea obsahuje rôzne  aktívne látky vrátane fenolových zlúčenín ako je kyselina citrónová, kávová, polysacharidy ale najmä echinaceín. Toto je látka s  výrazným pozitívnym účinkom na ľudskú imunitu.

Ďalšie benefity možno pripísať prítomnosti flavoidov, trieslovín, silíc, inulínu, sterolov a mnohých ďalších chemických látok.

Tieto účinné látky priamo a významne ovplyvňujú procesy imunitného systému. Jej účinky sú zjavné ako v procese prevencie tak aj v procese liečby ochorení.

 • Echinacea zvyšuje produkciu bielych krviniek v tele a tie sú prvými bojovníkmi proti  virózam a bakteriálnym infekciám.
 • Látky obsiahnuté v tejto bylinke znižujú zápal a pôsobia proti bolesti .Z tohto dôvodu sa Echinacea často odporúča aj ako podporná liečba pri bolesti kĺbov.
 • Olej z Echinacey sa aplikuje na zápalové ochorenia kože, ale napríklad aj na slnkom spálenú pokožku. Používa sa tiež pri liečbe chronických kožných ochorení ako je psoriáza alebo ekzém. Pomáha hojeniu  a  znižuje riziko napadnutia rán baktériami alebo vírusmi.  
 • Echinacea rozširuje dýchacie cesty, je teda užitočná liečbe bronchitídy.Znižuje podráždenie dýchacích ciest a znižuje ukladanie hlienu a tým napomáha ich uzdraveniu.  
 • Echinacea nielen podporuje a prebúdza imunitný systém,  ale aj  urýchľuje zotavovanie a hojenie rán . Urýchľuje tvorbu nových kožných buniek.
Publikované v bylinky, imunita, rady a návody | Komentáre vypnuté na Echinacea – bylinná pomocníčka pri podpore imunity

Podpora imunity

Imunita je schopnosť organizmu chrániť telo pred škodlivými vplyvmi ako sú vírusy, baktérie, toxíny, či nepriaznivé vplyvy prostredia. Oslabená imunita znamená pre telo veľký problém. Je totiž omnoho náchylnejšie na rôzne ochorenia.

Pokračovať v čítaní
Publikované v imunita, rady a návody | Komentáre vypnuté na Podpora imunity

Máte pripravenú lekárničku na cesty?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt lekárnička

Konečne prišlo krásne leto a s ním dni dovoleniek, prázdnin, výletov. Čo si zabaliť do batožiny?  Na dovolenku nepotrebujeme len plavky, slnečné okuliare a šortky. Pre pokojnú dovolenku je nevyhnutné mať so sebou zabalenú  vhodnú  lekárničku. Aká je tá vhodná? Nie je možné prísť a kúpiť si  “all in one”, sme rôzni a máme rôzne potreby.

Zamyslime sa teda, čo naozaj budeme potrebovať. Rozhodujeme sa podľa  konkrétnej osoby, osôb, ktoré cestujú a od aktivít, ktoré budeme robiť.  Oblasti, na ktoré treba myslieť sú však približne rovnaké – výber prípravkov je však už rôzny. V každej kategórii  je na výber veľa rôznych produktov.  Vy si premyslite, kto a kam cestuje – skúsená magistra v lekárni vám poradí, čo z ktorej kategórie treba zobrať, čo je pravdepodobné, že by ste mohli potrebovať a čo pravdepodobne nepotrebujete.  Vyberte si lekáreň, kde radia skúsení.

 • Bolesť a horúčka
 • Prechladnutie a bolesti hrdla
 • Bolesti brucha rôzneho druhu
 • Poštipnutie hmyzom
 • Alergické reakcie
 • Oči uši
 • Drobné poranenia
 • Športové  úrazy
 • Ochrana pokožky pri a po slnené + solárna alergia
Publikované v akcie a produkty, rady a návody | Komentáre vypnuté na Máte pripravenú lekárničku na cesty?

Vitamíny a prvky pre tehotenstvo

Byť ženou v každom veku môže byť krásne a súčasne veľmi náročné. Ani malé dievčatká to nemajú ľahké. S pribúdajúcimi rokmi sa situácia ešte komplikuje.

Hormonálne zmeny v zrenia prinášajú nie len rast do krásy ale aj problémy s pokožkou, neistotu až vnútornú labilitu.  Mladá žena sa zvyčajne chce páčiť – sebe i iným, na kultivovanom vzhľade – na kvalite vlasov, nechtov i pokožky záleží. V tomto životnom období každý  podáva obrovské výkony v škole alebo v práci  (alebo oboje naraz), stres na pohode ani zdraví nepridáva.  Niekedy ani  pestrá strava nie je dostatočne pestrá na doplnenie všetkých potrebných vitamínov a minerálov. V takom prípade je vhodné siahnuť po kvalitných a s ohľadom  na vek i aktivity vhodných doplnkoch výživy.

Pokračovať v čítaní
Publikované v rady a návody | Komentáre vypnuté na Vitamíny a prvky pre tehotenstvo

Pokojná pokožka aj na jar


Pre ľudí, ktorí trpia suchou pokožkou, je jar naozaj zaťažujúca skúška. Suchá pokožka ešte rýchlejšie stráca schopnosť obrannej bariéry pred alergénmi, súčasne na jar sa množstvo alergénov výrazne zvyšuje. Pokožka trpí o to viac, praská, poškodzuje sa a prepúšťa väčšie množstvo škodlivín. Takáto pokožka potrebuje pomoc z vnútra – reaguje totiž na stravu – pozitívne i negatívne, preto vôbec nie je jedno, čo jeme. Potrebuje aj pomoc zvonku – jemnú a nedráždivú starostlivosť.

Pokožka potrebuje pre svoju prirodzenú rovnováhu najmä vodu. Faktormi sú znečistené prostredie a stres vašej pokožky, ktoré negatívne ovplyvňujú pokožku a dochádza k jej precitlivenosti a dehydratácii. Dodajte svojej pleti hydratačné zložky s patentovanými produktami Hydrabio a vráťte jej predošlú žiarivosť.

Bioderma vyvinula šampón Nodé na citlivú vlasovú pokožku. Produkty na vlasy z radu Nodé majú zjemňujúci účinok – sú vhodné na podráždenú a suchú pokožku hlavy. Oceníte ich aj pri liečbe lupín. Starajte sa o svoje vlasy s dermatologicky testovanými produktami a dodajte im výživu, ktorú potrebujú.

Publikované v akcie a produkty, rady a návody, zdravá kozmetika | Komentáre vypnuté na Pokojná pokožka aj na jar

Prípravky pre rekreačných aj aktívnych športovcov

Sortiment našej lekárne sme rozšírili o prípravky pre amatérskych aj serióznych športovcov. Ako pri aktívnom pohybe pomáhajú si môžete pozrieť aj v nasledujúcich videách pripravených najväčším slovenským eshopom pre cyklistov www.mtbiker.sk

Pokračovať v čítaní
Publikované v akcie a produkty, rady a návody | Komentáre vypnuté na Prípravky pre rekreačných aj aktívnych športovcov

Pokojná pokožka aj na jar – pomôže vám šampón Bioderma Nodé

Pre ľudí, ktorí trpia suchou pokožkou, je jar naozaj zaťažujúca skúška. Suchá pokožka ešte rýchlejšie stráca schopnosť obrannej bariéry pred alergénmi, súčasne na jar sa množstvo alergénov výrazne zvyšuje. Pokožka trpí o to viac, praská, poškodzuje sa a prepúšťa väčšie množstvo škodlivín. Takáto pokožka potrebuje pomoc z vnútra – reaguje totiž na stravu – pozitívne i negatívne, preto vôbec nie je jedno, čo jeme. Potrebuje aj pomoc zvonku – jemnú a nedráždivú starostlivosť.

Pokračovať v čítaní
Publikované v rady a návody, zdravá kozmetika | Komentáre vypnuté na Pokojná pokožka aj na jar – pomôže vám šampón Bioderma Nodé