Výnimočné ženy získali výnimočnú cenu za výnimočne aktuálny vývoj biochemickej metódy.

Nobelovu cenu za chémiu vyhrali prvýkrát v celej histórii udeľovania dve ženy (bez toho, aby boli súčasne v danom objave ocenení i muži) Ocenený bol vývoj metódy CRISPR-Cas9, ktorá umožňuje vedcom upraviť DNA akémukoľvek organizmu.

Cena bola udelená biochemičkám Emmanuelle Charpentierovej a Jennifer Doudnovej.

Francúzska biochemička Emmanuelle Charpentierová, dúfa, že ich víťazstvo je „pozitívnym odkazom najmä pre mladé dievčatá, ktoré sa chcú venovať vede“, a dodala, že nezáujem mladých ľudí pracovať vo vedeckej oblasti je „hlboko znepokojujúci.“

„Veľmi dúfam, že táto technológia pomôže odhaliť nové záhady v biológii, a že bude použitá v prospech ľudstva,“ povedala Doudnová pre agentúru AP.

Laureátky vyvinuli metódu CRISPR-Cas9 na základe imunitného systému baktérií, ktoré tiež môžu byť nakazené vírusmi. Ak baktéria infekciu prežije, časť virálnej DNA zostane v jej špecifických častiach zvaných CRISPR. Z tejto časti virálnej DNA potom baktéria vytvorí zodpovedajúce vlákno crRNA, ktoré v kombinácii s molekulou tracrRNA a dvoma proteínmi vrátane Cas9 vytvoria tzv. „biologické nožnice“.

Tieto nožnice sa dokážu vďaka vláknu crRNA – ktoré je založené na virálnej DNA – zamerať na špecifickú časť sekvencie DNA vírusu, rozstrihnúť ju, a tak vírus zneškodniť.

Vedci môžu meniť DNA zvierat i rastlín

Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnová zistili, že v tomto mechanizme dokážu nahradiť vlákno crRNA vírusu ľubovoľným crRNA z hocijakého organizmu, a tak veľmi presne upraviť akúkoľvek sekvenciu DNA.

„S pomocou tejto technológie môžu vedci s mimoriadne vysokou presnosťou meniť DNA zvierat, rastlín a mikroorganizmov. Táto technológia mala revolučný vplyv na biológiu, prispieva k novým terapiám na rakovinu a môže viesť aj k vyliečeniu dedičných chorôb,“ uviedla štokholmská Kráľovská akadémia vied.

Podľa aktuality sk a TASR

Tento obsah bol zaradený v z histórie. Zálohujte si trvalý odkaz.