Liečivé čaje – načo slúžia

Bylinkový čaj alebo bylinný čaj je súhrnný názov pre rastlinné nálevy a odvary z rôznych rastlín (napríklad mätový, medovkový a žihľavový, či konopný čaj alebo rooibos) s výnimkou čajovníka. Bylinné čaje sú často pripravované pre ich liečivé alebo preventívne účinky. Medzi najstaršie známe sú odvary z podbeľu (Tussilago farfara). Z dôvodu nevyrovnaného obsahu látok v rastlinách sa bylinné čaje až na výnimky (ostružina malinová, čučoriedka, divozel veľkokvetý a ďalšie) neodporúčajú piť dlhodobo. Zvyčajne stačí čerstvú alebo aj sušenú časť byliny (asi jedna čajová lyžička (5 g) na 1 hrnček (1/4 l) čaju) zaliať vriacou vodou a nechať niekoľko minút lúhovať. Čaj z čerstvých bylín je silnejší, pretože liečivé látky v rastline časom mizne a stráca na účinnosti.

Ako nám pomôžu rôzne liečivé čaje?

Harmančekový čaj proti stresu

Harmanček je ľudovým názvom rumančeku kamilkového. Môžete sa stretnúť s rôznymi alternatívami týchto názvov, vždy sa však jedná o jedno a to isté. Z neho si môžete pripraviť čaj, ktorý je skvelým bojovníkom proti stresu a podráždenosti. Pomáha pri trávení, zmierňuje pocity úzkosti, dopomáha k pokojnému spánku. Môžete použiť aj obklady s rumančekom, vtedy pomôže unaveným či opuchnutým očiam.

Medovka vás upokojí

Medovka lekárska má podobné účinky ako jej predchodca. Znižuje napätie a utišuje no čo je najlepšie, nevedie k ospalosti. Upokojuje nervy, pomáha pri horúčkach a rovnako ako rumanček je vhodná pri tráviacich problémoch.

Žihľavový čaj prečistí telo

Rastlinka, ktorá dokáže pri potulkách lesom nepríjemne popŕhliť, vie vo forme čaju pomôcť. Obsahuje veľa železa a pitie žihľavového čaju je vhodné pri prečistení organizmu. Rovnako ho pite počas obdobia, kedy sa snažíte zhodiť nejaké to kilo dole. Ide o obľúbený liek z minulosti proti alergiám či sennej nádche. Žihľavový čaj by sa však nemal piť dlhšie ako dva týždne.

Malinový čaj pre zdravý krk

Možno ste o ňom ešte nepočuli, no v ľudovej lekárni má svoje nezastupiteľné miesto. Odvar z maliny pomáha pri infekciách krku. Najúčinnejšie je kloktanie. Tento čaj sa však neodporúča konzumovať na začiatku tehotenstva, údajne zvyšuje riziko potratu. Na druhej strane sa odporúča tesne pred pôrodom, údajne ho uľahčuje.

Mätový čaj na pretrávenie

Mätový čaj je mimoriadne obľúbený, predáva ho aj celá rada výrobcov čaju. Doma pripravený z čerstvo natrhaných lístkov mäty však žiaden iný nenahradí. Okrem jedinečnej chuti má aj prospešné účinky. Dajte si ho pri chrípke, nachladnutí či pri nevoľnosti. Je známe, že na pretrávenie je po ťažkom jedle dobrý pohár piva. Mätový čaj má podobné účinky a môže ísť o zaujímavú zmenu.

Šípky proti nachladnutiu

Šípkový čaj je vitamínovou bombou vo svete čaju. Šípky sú totiž mimoriadne bohaté na obsah vitamínu C. Jeho pitie sa obzvlášť odporúča v jesennom a zimnom období ako prevencia proti prechladnutiu. Ak je najhoršie a ochoriete, jeho pitie môže vašu liečbu skrátiť. A aj spríjemniť. Večer pred televíziou pod dekou so šípkovým čajom v ruke je príjemným relaxom.

Šalvia si poradí so zápalmi

Protizápalové účinky šalvie sú známe už veľmi dlho. Oceníte ich pri príprave šalviového čaju, ktorý môže pomôcť aj pri častom probléme, zápale ďasien. Vtedy je najlepšie čaj kloktať, má najväčší účinok. Pri zápale krku sa čaj pije.

Lipový čaj pre dobrý spánok

Čaj má lahodnú chuť a nezameniteľnú vôňu. Pripravuje sa z lipových kvetov a je obľúbený s medom a citrónom. Kombinácia, ktorá v spojení s lipou, vyhrá v boji s nachladením a chrípkou. Okrem toho budete po šálke lipového čaju zaspávať ako malé dieťa.

Keď ste si vlastné bylinky na liečivé čaje nenasušili sami, môžete si vybrať niektorý z produktov v našej lekárni – v týždni od 26.11.2018 v akciovej ponuke „Produkt dňa“.

Spracované podľa: internet

Tento obsah bol zaradený v akcie a produkty, bylinky, rady a návody. Zálohujte si trvalý odkaz.