Zinok je stopový prvok, ktorý prebúdza k aktivite približne 100 enzýmov v ľudskom tele. Je koncentrovaný najmä vo svaloch, kostiach, koži, obličkách, podžalúdkovej žľaze, očiach a u mužov v prostate. Jeho význam vo výžive človeka bol objavený až v 60. rokoch dvadsiateho storočia potom, čo boli zaznamenané pozitívne účinky pri deťoch, ktoré dovtedy neprospievali.
Zinok má nezastupiteľnú funkciu na správny rast a vývoj v období rastu detí, ale vplýva napríklad aj na dobrú hojivosť rán. Hoci množstvo zinku, potrebné pre správne fungovanie tela je pomerne malé, jeho účinky na organizmus sú obrovské – využijeme ho pri zažívaní, rozmnožovaní, potrebujeme ho pre správne fungovanie mozgu. Dámy ho ocenia pri starostlivosti o pleť (zvonku i znútra), ale i v období očakávanie dieťatka, aby sa vyvíjalo dobre a vydržalo v brušku až do posledného dňa. Ďalšou podstatnou úlohou zinku je napomáhanie optimálizácie imunitného systému. Bez zinku sme oveľa náchylnejší podľahnúť infekcii. Zlepšenie spánku má zinok tiež v rukách – pomáha pri tvorbe hormónu melatonínu, ktorý nám dovoľuje spať a pri tvorbe endorfínov – hormónov šťastia – takže pomáha človeku udržať si aj duševné zdravie.
Zásoby zinku v organizme sú malé a pri nedostatočnom prívode sa jeho deficit prejavuje pomerne skoro. Čo napovedá, že v tele je nedostatok zinku?
- Suchosť kože a problematická pleť
- Vypadávanie vlasov
- Poruchy rastu a vývoja,
- Poruchy učenia u detí
- Recidivujúce infekcie dýchacích ciest u detí
- Znížená imunita a náchylnosť na prechladnutie a infekcie
- Zhoršená hojivosť rán
- Znížená reprodukčná schopnosť u žien aj mužov
- Poruchy vnímania chuti, zhoršenie zraku
- Depresia, podráždenosť a nervozita
- Zvýšená únava
Ak telo naozaj trpí nedostatkom zinku, nepomôže vonkajšia aplikácia – napríklad kozmetika s obsahom zinku, tá bude prospešná len vtedy, ak budú doplnené aj vnútorné zásoby.
Potraviny obsahujúce dobre využiteľný zinok pre organizmus sú napríklad ustrice, hovädzie mäso, kraby a homáre. Sú to zväčša suroviny, ktoré sa na našich stoloch neobjavujú denne. Zinok ďalej nájdeme napríklad pšeničných klíčkoch či otrubách, v tekvicových semiačkach, vaječných žĺtkach a ďalších druhoch mäsa, ako je bravčové a kuracie.