Vitamín D sa v minulosti pokladal len za vitamín kostro-svalového systému. Príznaky jeho nedostatku sa hľadali najmä v tomto systéme. Nedostatok vitamínu D je u ľudí častý v každej krajine okrem tých vyslovene slnečnýnch. Úlohu slnečného žiarenia v súvislosti so vznikom rachitídy u detí, objavili lekári už v 19. storočí. Výskumy posledných desaťročí, však okrem vplyvu na kostrový systém, poukazujú na mnohostrannejšie účinky vitamínu D.
Dostatočný príjem vitamínu D v detstve a v čase dospievania pomáha k správnemu vývoju celého organizmu. V niektorých prípadoch a životných obdobia ešte stúpajú nároky na príjem vitamínu D. Najmä v období rýchleho rastu v detstve a obzvlášť v puberte. O to potrebnejšie je, dopĺňať vitamín D u detí stravou a výživovými doplnkami. Voľakedy naši starí rodičia dostávali lyžicu rybieho tuku, dnes máme doplnky stravy, ktoré sú oveľa chutnejšie, efekt je však výborne zachovaný.
Vitamín D nie je všeliekom, jeho pôsobenie je v ľudskom organizme má široké uplatnenie:
posilňuje imunitný systém,
- podieľa sa na ochrane organizmu pred onkologickými, aj kardiovaskulárnymi ochoreniami,
- pomáha pri liečbe ochorení kože,
- má pozitívne účinky na centrálny nervový systém.
Nedostatočná hladina vitamínu D (menej ako 25 miligramov/1 ml) sa vysoko pravdepodobne objaví u pacientov, ktorí trpia niektorými z týchto ochorení:
- osteoporóza,
- ochorenia srdca,
- chronická bolesť,
- chronický únavový syndróm,
- niektoré druhy onkologických ochorení.
Nedostatkom vitamínu D sú ohrození:
- plod počas vnútromaternicového vývoja,
- gravidné a dojčiace ženy,
- malé deti,
- starší ľudia, pretože s pribúdajúcim vekom klesá schopnosť tvorby vitamínu v organizme,
- ženy po menopauze,
- vegetariáni a vegáni,
- ľudia s tmavou pokožkou,
- obézni ľudia,
- ľudia s rôznymi chronickými ochoreniami,
- ľudia, ktorí sa vyhýbajú slnku.
Opálení, alebo ľudia s tmavšou pokožkou, prijímajú menej D-éčka, lebo ich pigment pôsobí ako filter a prepúšťa do organizmu menej slnečných lúčov. U obéznych ľudí sa zasa určitá časť vitamínu D presúva do tukového tkaniva, kde sa stáva neaktívnou.
Vitamín D je dôležitý pre budovanie silného imunitného systému.
Skúmanie vplyvu vitamínu D na náš imunitný systém, patrí k moderným trendom súčasnej medicíny. Ukazuje sa, že pacienti, ktorí často mávajú infekcie, nemajú dostatok vitamínu D, ako je to aj u pacientov s autoimunitnými ochoreniami, Imunitná reakcia organizmu teda vyžaduje prítomnosť dostatočnej hladiny vitamínu D. Bez vitamínu D je náš organizmus voči infekčným ochoreniam bezbrannejší.
Je potrebné, aby sme sa pri prvých silnejších slnečných lúčoch začali zdržiavať vonku. Hladina vitamínu D je potrebná po celý rok, preto ju treba vhodne dopĺňať najmä v zime a na jar, keď sme zásoby tela už minuli a nové sa ešte nepodarilo vytvoriť.
Najvýznamnejším a najjednoduchším zdrojom vitamínu D, je jeho premena v koži pomocou UV-B lúčov slnečného žiarenia. Týmto spôsobom sa zabezpečuje v organizme až 90 % prísunu vitamínu D; potrava v podobe morských rýb, mäsa, žĺtkov, pečene, tukov a mliečnych výrobkov, je schopná zabezpečiť 5 – 10 % vitamínu.
Ľudia sa však dnes nevyhýbajú slnku len z lenivosti, ale aj zo strachu pred rakovinou kože, ktorá sa so slnečnými lúčmi neustále skloňuje. Slniečku sa vystavujeme rozumne.
Vitamín D sa ukladá do zásoby. Zásoba vytvorená trojtýždňovým opaľovaním, vystačí približne na tri mesiace. Ak sa teda človek vystavuje slnku primeraným spôsobom, viac získa, ako stratí.
Nezostaňme teda doma, ale choďte von a hýbte sa! Okrem celkového upevňovania zdravia, získate aj dobrú náladu.