Vitamín C, tiež známy ako kyselina L-askorbová (L-300) je dôležitou súčasťou tela každého zdravého človeka.
Pomáha telu vysporiadať sa s ťažkými kovmi, v tele pôsobí ako antioxidant a pomáha vytvárať kolagén, ktorý zabezpečuje zdravé ďasná, zuby, kosti a krvné cievy. Človek nie ej schopný vytvárať vo svojom tele vitamín C, je odkázaný na jeho externý príjem v potrave alebo vitamínovými prípravkami.
Následky nedostatku vitamínu C a spôsoby jeho získavania sú ľuďom známe už niekoľko storočí. Nedostatko vitamínu C zjavne trpeli námorníci a piráti, keďže prirodzene dlohodobo nejedli stravu s dostatkom vitamínu C. Okolo roku 1700 vedeli zámerne pridávať do svojho jedálnička potraviny so zvýšeným vitamínom C – kyslú kapustu a citrusy. V histórii sú známe prípady úmrtia po dlhej plavbe na mori zomierali z dôvodu nedostatku rastlinnej potravy. Postupne im vypadávali zuby, trápili ich fraktúry kostí, hnisavé rany a rozpadajúca sa koža.
Vedecky bol vitamín C objavený až začiatkom 20. storočia. Najskôr bol získaný z kapusty a v roku 1928 z papriky. Za tento počin dokonca získal vedec Albert Szentgyörgyi roku 1937 Nobelovu cenu.
Každý človek potrebuje prijímať vitamín C, niektorí ľudia viac, iní menej, je to závislé na aktuálnom zdravotnom stave a životnom štýly.
Pre fajčiarov je odporúčaný denný príjem vitamínu C vyšší o 35 mg ako u nefajčiarov, pretože majú zníženú hladinu vitamínu C kvôli toxínom z cigaretového dymu. U ľudí s fyzickou záťažou sa odporúčaná denná spotreba zvyšuje o 10 mg.
Počas aktívnej fázy infekčného ochorenia, počas hojenia rán, rýchlom raste alebo pri telesnej a psychickej záťaži by ste mali prijať viac vitamínu C ako je odporúčaná denná dávka.
Najlepším zdrojom vitamínu C je ovocie a zelenina. Skutočne pestrou stravou s dostatkom surovej zložky, znížením záťaže z externého prostredia – napríklad nefajčením a nepohybovaním sa v zafajčenom prostredí, by sme mali pomerne jednoducho prijať dostatok vitamínu C. Vitamín C obsahuje väčšina citrusových plodov, paradajky, zemiaky, červená a zelená paprika, kivi, brokolica, jahody, ružičkový kel ale aj melón.
Ale častokrát neviem ovplyvniť záťažové situácie, prepadajú nás infekcie, a hlavne vitamín C sa zo stravy vytráca aj sám prirodzene – skladovaním a varením. Zohrievanie v mikrovlnnej rúre sa tiež podstatne ničia pozitíva jedla.
Kvôli kvalitnému a dostatočnému príjmu vitamínu C je najlepšie jesť zeleninu a ovocie surové.
Vitamín C je rozpustný vo vode, po prijatí sa nadbytočné množstvo dostáva do moču a vylučuje z tela von. Neuchováva v tele, jeho prísun je nutné pravidelne dopĺňať.
Vitamín C plní v organizme množstvo funkcií
Obmedzuje oxidáciu, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a z tela odvádza ťažké kovy. Príkladom môže byť cigaretový dym, ktorý obsahuje olovo. „Céčko“ tieto ťažké kovy viaže na seba, čím zabezpečí ich jednoduchšie vyplavenie preč z tela.
Znižuje pravdepodobnosť vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
Pomáha tvorbe iných zložiek tela – karnitínu, dopamínu a kolagénu a tým
prispieva k pružnosti a pevnosti pokožky a stará sa o dobrý stav
zubov a ďasien.
Pomáha telu zmysluplne využiť iné
stopové prvky zo stravy železo, meď a
pomáha tvorbe žlčových kyselín, metabolizmu kyseliny listovej a
niektorých aminokyselín.
Vitamín C je nenahraditeľný v imunitnom systéme. Povzbudzuje biele krvinky, pomáha ničiť baktérie a vylučovať potrebné protilátky chrániace imunitný systém. Týmto procesom zabraňuje šíreniu infekcií.
U ľudí trpiacich astmatickým ochorením znižuje frekvenciu záchvatov.
Prírodný vitamín C a umelý , teda taký, ktorý je v tabletkách, práškoch, či tobolkách majú
rovnakú molekulu kyseliny L-askorbovej. Rozdiel je však v tom, že v prírodnej
forme sa vyskytuje v komplexe iných
vitamínov a minerálov, ktoré sa
vzájomne pozitívne ovplyvňujú. Ich účinok sa vzájomne podporuje a zvyšuje.
Schopnosť ľudského tela prijímať vitamín
C z oboch zdrojov, teda z tabletiek alebo
zo stravy, je približne rovnaká.
Zima a predjarie je pre ľudské telo náročné obdobie. Sme unavení, mnohí sme prekonali ( i opakovane) infekčné respiračné ochorenie, nemáme dostatok kvalitnej a vhodnej surovej stravy. V tomto období je prospešné dopĺňať si vitamín C i prostredníctvom lekárenských doplnkov.